Przejdź do treści

Terapia

Specjalistyczna terapia neurologiczna to zespół zaplanowanych działań, które stosuje się w stanach zaburzonej pracy układu nerwowego. Polega ona przede wszystkim na możliwie najpełniejszym przywróceniu upośledzonych funkcji, a także zoptymalizowanie udziału i funkcjonowania danej osoby w społeczeństwie.

W procesie rehabilitacji neurologicznej najważniejszym narzędziem pacjenta jest motywacja. Jego zaangażowanie, nastawienie, a także wytrwałość wpływają w dużym stopniu na efekty podjętej terapii. Celem fizjoterapeuty jest wskazanie odpowiedniego kierunku, zmobilizowanie do działania, a poprzez odpowiedni dobór technik, metod i sprzętu rehabilitacyjnego doprowadzenie do osiągnięcia zamierzonego wyniku.

Terapia zawsze prowadzona jest indywidualnie ponieważ zajęcia indywidualne dają najpełniejszą szansę powrotu utraconych funkcji, większe usamodzielnienie chorego, bądź wyrobienie umiejętności i nawyków zastępczych. W najcięższych przypadkach stosowana jest mechanokineza w systemie Pragma. Gabinet wyposażony jest dodatkowo w osobowy podnośnik jezdny, stół pionizacyjny i inne pomoce, a terapia w poręczach odbywa się przy użyciu niezbędnych ortez lub specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego. Gwarantuje to szybki proces pionizacji i usprawnienia ruchowego.

Do terapii używany jest wyłącznie sprzęt renomowanych firm jak Reha Plus, Pragma System Global, Ronomed, Technomex, Sumer, Juventas, Habys, Mobilex, Timago, Tech – Med, Kinesis, Airex, Fit Spire, Med Reha.

Zawieszki

Oferowany program terapii bierze pod uwagę nie tylko poruszanie się, ale także funkcjonowanie pacjenta w czynnościach dnia codziennego, rozwinięcie funkcji wyższych, poznawczych, a także korzystanie z wolnego czasu, aktywność społeczną i funkcjonalną komunikację. Najwyższym celem jest przywrócenie pacjenta do aktywnego życia rodzinnego, społecznego czy zawodowego.

Pacjenci z niedowładami lub spastyką prowadzeni są według najwyższych standardów w oparciu o sprawdzone techniki, które włączają takie zabiegi jak bierne i aktywne rozluźnianie, bierne i aktywne rozciąganie, kineza, mechanokineza, praca w odciążeniu, reedukacja ruchowa i inne.

Trudno jest określić czas wyleczenia w schodzeniach natury neurologicznej, ale na podstawie wywiadu, badania i wieloletniego doświadczenia pacjent otrzymuje informację o przybliżonym czasie, w jakim może osiągnąć zamierzony cel.

Dla osób, które chcą poprawić lub utrzymać profilaktycznie swoją kondycję polecane są zajęcia indywidualne kinezyterapii lub mechanoterapii lub zajęcia grupowe. Terapia w grupach (3-5 osób) odbywa się według ustalonego programu. Efekt terapeutyczny jest zaskakujący bo, wpływa na poprawę zarówno kondycji fizycznej jak i psychicznej.

W Gabinecie Fizjoterapii Neurologicznej terapia prowadzona jest wyłącznie w oparciu o sprawdzone techniki leczenia, które są poparte badaniami i statystyką medyczną. W terapii używane są metody: Bobath, PNF, Mc Kenzie, Motoryczna Re-edukacja, Terapia Wymuszonego Ruchu, a także mechanoterapia w Systemie Pragma.